5 tipov na senzorické aktivity pre deti

Máte doma naše hračky ale chýba vám inšpirácia, ako ich využiť na netradičné, senzorické, rozvojové a tiež edukatívne aktivity? Pomôžeme vám s tým. V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, ako využiť Holztiger zvieratká, cesty Waytoplay a tiež drevené dúhy od značky Raduga Grez na tvorbu senzorických boxov či senzorickej hry.

 Senzoricke_aktivity_holztiger

Ukážeme vám 5 príkladov senzorických aktivít, ktoré si ľahko pripravíte aj sami v domácich podmienkach. Môžu byť cestou, ako deti jednoducho a bez množstva pomôcok priviesť k senzorickej hre. Slúžia na inšpiráciu, ako kreatívne využívať hračky, ktoré majú vaše deti doma. Môžu však byť aj motiváciou, nejaké si zaobstarať.

 

1. Senzorický box s drevenou dúhou v tvare kvetu 

Raduga Grez  je značka, ktorá vyrába drevené, 100% prírodné hračky z lipového dreva, s krásnym dizajnom. Ten sme sa v tejto aktivite snažili podporiť. Za pomoci farebných kamienkov a zrkadla sme vytvorili jednoduchý pestrofarebný box. Pre naše potreby sme vybrali dúhu z kolekcie Flowers - Rose, ktorá je plná symbolov. Motívom tejto kolekcie sú kvety, pre ich podobnosť s detstvom. Sú krehké a rovnako ako detstvo prchavé. Pastelové farby dieťa ukľudnia a naladia na dlhú hru. Spojenie dúh a zrkadla dodá boxu magickosť a atraktivitu. Kým sa budú s drevenou dúhou hrať, môžete s deťmi diskutovať o tom, že rovnako ako ľudia aj kvety potrebujú starostlivosť, lásku a pozornosť.

senzoricky_box_raduga_grez_1

2. Senzorická aktivita s vtáčikmi od značky Holztiger

Zvýšilo vám po zime krmivo pre vtáčiky? Použite ho ako senzorický materiál. Pridajte vtáčiky Holztiger (my sme použili červienku, sýkorku, drozda a strom pre vtáky) a vytvorte pomocou nich vtáčí box. Krmivo slúži ako základný materiál na presýpanie a naberanie, teda tréning jemnej motoriky. Tento box sa hodí najmä pre mladšie detičky, ktoré sa nachádzajú v tomto senzitívnom období.  

 senzoricky_box_holztiger_vtaciky

Box doplňte o ďalšie veci týkajúce sa témy. Plagát s vtáčikmi, montessori puzzle s kostrou vtáka, búdky pre vtáčiky z papierových roliek a knihy. V spojení s týmito doplnkami naberie senzorická hra komplexnejší dojem a môžete pomocou nich nadhodiť rôzne témy do diskusie a vzdelávania sa. Prostredníctvom boxu viete s deťmi prebrať, čím sa vtáky kŕmia a čo jedia, ktoré z nich sú sťahovavé, čo to znamená a pod.

3. Senzorická hra so stromami 

Aj taká jednoduchá vec, ako sú drevené stromy od značiek Holztiger a Raduga Grez, vám poskytne veľa možností na senzorickú hru. K tvorbe senzorickej hry naozaj netreba veľa. Stačí jeden alebo dva dominantné kúsky, senzorický materiál a niekoľko naberačiek či mištičiek. Aktivitu a jej vzdelávací rozmer môžete podporiť knihami, ktoré sa k danej téme hodia a tiež napr. vlastnoručne vyrobenými „vysypovačkami“, ktoré hru zatraktívnia. V tejto aktivite sme použili drevený dub a červienku od značky Holztiger.

sentoricke_aktivity_holztiger_stromy 

Dodajte hre edukatívny rozmer a porozprávajte sa s deťmi na danú tému. Strávte spoločný čas diskusiou o stromoch, lesoch či prírode. Rozprávajte deťom príbeh o tom, ako dlho rastú stromy, že je to proces, ktorý trvá. Priblížte im vývojový cyklus stromu, dôležitosť stromov pre ľudí alebo potrebu chrániť ich. Je už len na vás, ako k danej téme pristúpite a čo podstatné chcete dieťatku zdeliť.

4. Senzorický box na tému - nočné živočíchy

Tento edukatívny senzorický box s názvom Nočné živočíchy je ďalším príkladom, ako sa deti pomocou hry môžu niečo zmysluplné naučiť. Jeho hlavnou témou sú zvieratá, ktoré žijú v noci. Jednoduchú scenériu nočnej prírody sme vytvorili z cestovín a strukovín tmavej farby. Upozorňujeme, že niektoré strukoviny môžu byť pre deti po zjedení nebezpečné. Ak vaše dieťatko vkladá všetko do úst, zvoľte radšej jedlý alebo úplne odlišný materiál. Zafarbite si napríklad ryžu alebo cestoviny. Postup ako na to, nájdete v našom videu.

senzoricky_box_holztiger_nocne_zivocichy 

Aj v tomto prípade sme sa inšpirovali knihou a pomocou vyššie spomínaných vecí sme vytvorili nočnú krajinu, strom, oblohu. Do tohto prostredia sme zasadili niekoľko Holztiger zvieratiek, ktoré sú aktívne najmä v noci: ( My sme použili výra, ježka, vlka a medvedíka čistotného). Všetky nájdete na našom e-shope.  Dieťa prostredníctvom hry tieto informácie voľne a bez memorovania spracováva. 

5. Cesty Waytoplay vo vonkajšom prostredí

Autodráhy WAYTOPLAY môžeme pokojne označiť aj za nesmrteľné. Sú vysoko odolné a prakticky nezničiteľné. Vďaka ohybnosti, ktorou oplývajú, je možné postaviť cesty na rôznych povrchoch, v rôznych prostrediach a nerovnostiach. Cesta zvládne kopčeky, zakrivenia, podlahu, zem, asfalt aj vaňu.  Táto flexibilita podporuje nápady vášho dieťaťa, ktoré objavuje nové možnosti jej použitia.

senzoricka_hra_waytoplay

Odolnosť a vodotesnosť umožnia deťom hrať sa s cestou aj vonku. Je to osviežujúca skúsenosť, ktorú si deti s mnohými hračkami nemôžu dovoliť. K tomu sa pridáva aj senzorický zážitok z hry s rôznym materiálom a možnosťou zašpinenia sa. Cesty sa totiž neboja špiny ani vody, poradia si s každým počasím a podmienkami. Zoberte ich pokojne do snehu a v snehových závejoch vytvorte prekážkovú dráhu. V blate vytvorte závody, v piesku na pláži zase púštne preteky. Táto cesta zvládne všetko, veď napokon, presvedčte sa v našom videu.

Všetky uvedené možnosti slúžia ako inšpirácia, prostredníctvom ktorej sme vám chceli ukázať, ako ľahko si môžete vytvoriť senzorický box alebo senzorickú aktivitu sami doma. Nie je to žiadna veda, chce to len pár kvalitných hračiek a trochu fantázie a kreativity.

senzoricky_box_holztiger_velryba

Súhrnné informácie o tom, čo senzorická hra je a aký má význam pre rozvoj detí, nájdete v našich článkoch v sekcii ROZVOJ SCHOPNOSTI DIEŤAŤA.

Ak sa vám článok páčil, potešíme sa, ak ho prezdieľate, či pošlete ďalej svojim priateľom.

Autorka článku: Gabriela Palai